Qou vadis Bratislava

Autor: Radovan Bajer | 11.4.2013 o 19:29 | (upravené 11.4.2013 o 20:45) Karma článku: 11,99 | Prečítané:  569x

Vážený pán primátor, už dlhšiu dobu sledujem situáciu v našom hlavnom meste a výsledkom je frustrácia,  beznádej, apatia. Jednoducho zhrnuté, negativita. Prečo je tomu tak? Tento článok je adresovaný Vám, pretože nikto ma nechce vypočuť, každý odvracia tvár, hľadajú sa výhovorky, ktoré začínajú a končia spojkou „keby“.

 

Na začiatok by som chcem povedať, že som Prešpurák nie Blavák, paštekár a iné slovné spojenie, ktorým sa označuje domorodec. Takéto spojenie možno použiť pri človeku, ktorého záujem o toto mesto je na bode mrazu. Každý kto navštívi hlavné mesto, bude čakať viac, nie len od služieb, ale aj od ľudí. Čo sa stalo? Toto mesto je plné nenávisti, arogancie, závisti. Museli ste si to všimnúť, veď ste sa tu narodili a žijete tu, dokonca ste študovali na základnej škole Karola Šmidkeho ako aj ja. Ale nechcem písať o tom čo bolo, ale o tom čo je. Slovné spojenie „celé zle“. Je tento odkaz, ktorý smerujem Vám o pojme zvanom morálka? Možno aj áno, lenže to by sme sa museli zmeniť a prestať robiť rozdiely, ktoré tu pociťujem na každom kroku. Možno keby sme si začali viac vážiť samých seba. Možno aj toto mesto, vtedy by sa všetko zmenilo. Je jasné, že tak ako Ostravák nemá rád Pražáka, tak aj Košičan nemá rád Bratislavčana. A to je smutné, pretože toto mesto každému poskytuje prácu, vzdelanie, domov.

Ale poďme k pointe, teda k tomu, čo ma trápi.

Prvá vec je Hlavná stanica. Kedy ste sa tam boli pozrieť? Každý, kto vystúpi z vlaku ostane šokovaný z toho, kde to vystúpil. Nepomohlo ani upraviť zastávky autobusov a trolejbusov tak, že sa tam nasadili transparenty vítajúce ľudí v meste majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Nedávno som tam bol a pozostatky tam nájdeme do dnešných dní. No čo ma trápi sú tie sľuby o tom, ako bude vypadať predstaničné námestie. Ako? A hlavne kedy? Opäť došlo k sporom a výsledkom je to, že sa budem hanbiť za stanicu, ktorá je plná opäť asociálov, zlodejov a ľudí z ktorých ide strach. A to nehovorím a príslušníkoch Polície SR, ktorí ako supy lietajú a čakajú na to, kto poruší dopravné predpisy. Vy zrejme nechodíte čakať svoju rodinu alebo známych na stanicu. Ja občas áno a mám z toho stres, pretože ako tam čakám na obratisku, tak už už sú u mňa a pýtajú pokutu za to, že som porušil zákaz. Pýtam sa Vás, kde má parkovať a čakať? Stačí, že vlak mešká 15 minút a je zle. Druhá vec je električková doprava. Nie je hanba, že sa nevedia nájsť prostriedky na opravu električkovej trate?

Problém číslo dva je mestská hromadná doprava.

Ako sa Vám pozdáva mestská doprava? Všetko je v poriadku?  Ste si istý? No ja nie. Už len fakt o divnom tendry na nákup nový trolejbusov, samozrejme päťdverových. Nestačia štyri, musí ich byť päť. Prečo? Norma? Aká? Som zvedavý ako sa vynaloží s peniazmi, no hlavne treba robiť osvetu o tom, že čierny pasažier je úhlavný nepriateľ číslo jedna a robí škody. Skorej si myslím, že za touto kampaňou sa skrývajú iné praktiky v dopravnom podniku, ktorý sa nám pred očami rozpadá. Ale tak snáď svoju horkú hlavu ochladím v klimatizácií za symbolický cent. S mestskou dopravou súvisí aj kauza bratislavského tunelu pod hradom. Tak dlho trvala rekonštrukcia, toľko peňazí sa do toho dalo a zrazu? Zrazu puklina a mesto spolu s MHD ide opäť platiť za opravu tunelu. Pýtam sa Vás, ako sa robila potom prvá rekonštrukcia? Kto je zodpovedný za to, že došlo k takejto veci? Nehovorte, že sa to nedalo predpokladať, snáď sa musí spraviť prieskum tunelu a jeho stav. Vidím to moc povrchne? Možno áno, opäť sa jedná aj o naše peniaze a mám právo vedieť ako sa s nimi hospodári.

Rekonštrukcia zimného štadióna.

Aká obrovská kauza bola okolo toho, do dnes deň si spomínal, že ste boli jeden z tých, čo prešetrovali pochybné financovanie, noviny nás kŕmili tým, že za toľko peňazí sa postavia aj dva štadióny. A to nehovorím o čiernej stavbe vedľa, ktorá zrazu bola v poriadku a všetko prebehlo tak ako malo. A záver bol ako rana do chrbta, keď ste povedali, že je všetko ok. A mesto je na mizine a musíte chodiť žobrať peniaze na záplaty výtlkov, ktorých je tu požehnane. Je, pretože aspoň vidno ako kvalitne sa robia cesty. Stačí ísť len kúsok na západ a zrazu sa ocitnem v inom svete ako Alenka v ríši divov.

Čo sa stalo so stavbou super centra a s modernizáciou autobusovej stanice? HB Reavis Group a jej demolácia historickej továrne Kábla Bratislava. Dnes je tam obrovská diera a reči plné výhovoriek tak ako ostala diera v Ružinove po bývalom obchodnom dome. Twin City, o tom je reč. Tak snáď sa dočkáme, nie? Pred našimi očami developer strháva krásne pamiatky ako je Káblo, Gumon, Mlyn jedľa, ukusuje z Cvernovky. Je to v poriadku? Prečo nerobíte proti tomu nič? Máte zviazané ruky? Veď ste primátor, ľudia Vás volili a takto sa im odvďačujete? O čo prídeme ďalej? Hmm, už asi o nič, už tu nič neostalo. Možno sa omylom strhne aj historická budova teplárne na Čulenovej ulici, ktorá odoláva okolitému stavebnému ruchu. Bude horieť? Alebo omylom do neho narazí buldozér, príde statik a ten povie slovo ľutujem... Neveríte? Tak verte, pretože to takto chodí v našom a aj Vašom meste, kde ste vyrastali. Nie je Vám ľúto tých starých vecí? Mne je a veľmi. Poskytovali ľuďom oveľa viac ako dnešné nákupné centrá. Mali svoje čaro, uplatnenie.

A takto by som mohol pokračovať ďalej, ale priznám sa, že sa mi už nechce, pretože už nemám síl. Dúfam, že si zoberie k srdcu aspoň niečo z toho, čo som písal. Je toho viac čo by som Vám chcel adresovať, ale to by nik nečítal aj tak si myslím, že tento článok je len výkrik do tmy.

Ďakujem a všetko dobré.

S úctou Bajer Radovan

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?