Nech žije znižovanie nezamestnanosti – chce se mi blejt velebnosti

Autor: Radovan Bajer | 21.10.2013 o 13:43 | (upravené 21.10.2013 o 16:18) Karma článku: 16,72 | Prečítané:  1422x

Voľné pokračovanie na tému znižovania nezamestnanosti, funkčnosti tohto štátu a podnikateľského prostredia a iné zaujímavosti o tom a tamtom.

V prvom článku na tému nezamestnanosť som opisoval praktiky HR pracovníkov pri snahe si získať prácu. Druhé pokračovanie je o paradoxe, ktorý na Slovensku dominuje v poslednej dobe. Ako nám náš pán minister práce alebo súdruh minister dokazuje svoju ochotu a snahu nie znížiť ale udržať nezamestnanosť na hranici 14%, tak sa smejem na tom, ako naivne veríme v jeho krásne reči ako keď nám sľubovali metro v hlavnom meste. Ako vlastne funguje tento štát? V modernej dobe je veľmi dôležité to, aby bolo zdravé podnikateľské prostredie. Ono ťažko hovoriť o niečom takom na Slovensku, keď by som ho mohol označiť ako rakovinou 4. Stupňa. Na jednej strane chce niečo udržať a na strane druhej robí so svojim kolegom plán na to, aby ho totálne položil na kolená. A kto ten kolega je? No predsa náš pán minister financií s jeho logikou zaviesť koncesie za to, že máš živnosť alebo podnikáš. Ja neviem pá Kažimír, kam chodíte na tieto brilantné nápady, ale karta Vám ide. Klobúk dole pred Vami. Ono porovnávať západ so žumpou menom Slovensko je trúfalosť presne tak, ako sadnúť na prasa a prejsť nim cez Rumunsko. Dobre viete, že na Slovensku podnikateľ je niečo ako prvok s krátkym polčasom rozpadu a Vašim zásahom tento čas neustále skracujete. Paradoxne chcete znižovať nezamestnanosť aj tak, že ste dávali príspevky na živnosť a teraz špekulujete o tom, ako tie peniaze dostať späť. Viete mám taký pocit, že na Slovensku nepotrebujete mať pracujúcich, ale teliatka, ktoré budú mékať tak ako chcete... Vaša politika sa podobá komunistickému manifestu. Čítali ste ho? Boj robotníka proti kapitalistom. V našom prípade boj proti podnikateľom, ktorí zamestnávajú ľudí. Nebude podnikateľ, nebude ani práca.

Kam dávate stimuly? Firmám, ktoré chcú prísť na Slovensko len za cenu daňových prázdnin. Tie peniaze by sa zišli úplne niekde inde, než udržať zamestnávateľa z Ugandy, ktorý svoj krám zabalí po skončení prázdnin a odtiahne preč a zanechá po sebe nevyplatené mzdy a naivných ľudí pred bránkou firmy, ktorá potajomky odviezla v nočných hodinách svoje stroje mimo závod. Tieto firmy sa na západe, ktorý je Váš vzor ale iba v platení poplatkov nemôžu chytiť, pretože sú to také firmy Irmy. Teraz ste dali alebo plánujete dať stimul IBM. Pre boha a načo? Nie je IBM dosť stabilná firma na to, aby tie peniaze nepotrebovala? O USS Košice radšej pomlčím, pretože je to časovaná bomba, ktorá čoskoro buchne a to potom budeme moc prekvapený keď metropola východu ostane hromadne na dlažbe. Ale to dobre vieš, alebo to tušíš pán premiér. Že?

Pozrime sa na podniky, ktoré do nedávna ako tak fungovali a čo porobil manažment? Palma Bratislava, Milex Nové Mesto Nad Váhom a idem menovať ďalej? Nie nemusím. Ja neviem či vo vláde spíte na vavrínoch, alebo čo tam robíte, ale uniká Vám realita. Ako sa žije na Slovensku? Umelo znižujete štatistiky, alebo ich nemáte vôbec, pretože to nemáte v zákone. A tak nemáte prehľad o tom, ako sa žije. Ľudí namiesto toho kŕmite nezmyselnými TV reláciami ako Farma, Vyvolený a iné stupídnosti. Hlavne, že beží Smotánka, relácia o tom, ako žijú celebritky. Ale to, že rodina nemá čo žrať Vás neštve. A Modré z neba to nezachráni.

Stavajú sa nové nákupné centrá a outlety, lebo treba minúť peniažky. Ale aké? Tak sa zadĺžme, veď reklám na úver je hojne. Niekto mi raz povedal, že keď sa postaví takéto centrum, tak sa tam zamestnajú ľudia.. áno, ale za koľko? Za 500 Eur v čistom, pretože tento národ je tak blbý, že sa bojí pýtať si viac? Lenže to dievča, čo sa tam zamestná, tak zaplatí 450 Eur nájom v Bratislave a čo potom? Namiesto toho, aby sme začali uvažovať o obnovení priemyslu, tak namiesto toho sa tu na Slovensku pretekáme, aké kto postaví lepšie nákupne centrum. A samozrejme na pôde, kde pred tým stála fabrika, ktorá zamestnávala ľudí.

Úrad práce. Viete pán Minister, čo Vaše úradníčky robia alebo nerobia? Smejem sa na tom, keď ani človek na úrade nemá prehľad o tom, na čo má alebo nemá nárok uchádzač o zamestnanie. A ozaj, nemal by úrad byť nápomocný pri hľadaní práce? Treba občas prísť aj tam dole a pozrieť sa reálne na to, ako to tam funguje. Odporúčam spraviť aj osvetu pracovníkom HR, pretože doteraz nevedia čo obnáša pojem DOHODA. Ale ani sa nečudujem, keď každú chvíľku meníte pravidlá tak, ako Vám vyhovuje a ako rýchlo schne studňa menom štátne peniaze. Tak dnes by to aj stačilo, na budúce opäť pár mojich postrehov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?