Ako som dal zbohom Starému mostu

Autor: Radovan Bajer | 8.11.2013 o 18:22 | (upravené 8.11.2013 o 21:20) Karma článku: 14,50 | Prečítané:  4921x

Starý most (pôvodne: Most Františka Jozefa, Franz-Josef-Brücke, Ferencz József-híd, po prvej svetovej vojne Štefánikov most, po druhej svetovej vojne Most Červenej armády) je najstarší (ešte stojaci) most cez Dunaj v Bratislave. Most bol postavený v rokoch 1889 – 1890 a bol pomenovaný po vtedajšom rakúskom cisárovi, uhorskom kráľovi, etc. Františkovi Jozefovi I., ktorý sa slávnostného otvorenia osobne zúčastnil. Išlo o kombinovaný most pre cestnú, železničnú a pešiu dopravu. Pred oslobodením mesta koncom druhej svetovej vojny (3. apríla 1945) bola ustupujúcou nemeckou armádou oceľová časť zničená a jeden pilier bol poškodený. Po obsadení  Bratislavy sovietskymi vojskami postavila Červená armáda a jej nemeckí vojnoví zajatci dnešný most. Hoci bol vtedy zamýšľaný ako dočasné riešenie, používa sa tento most dodnes.

Starý mostStarý mostSme.sk

Toľko na úvod, ktorý bol citovaný z dejín tohto krásavca. Dnes, 8.11.2013, krásny jesenný večer sme dali tomuto mostu posledné zbohom a pretože som industriálny fanatik a človek, čo má rád staré, nesmel som na tejto akcií chýbať. Akcia začala okolo 16tej a zišla sa na moje počudovanie väčšia skupina ľudí. Zraz bol pri Mýtnom domčeku, kde je dnes reštaurácia. Hrala kapela, dobové kostými a historické fotografie. Atmosféru občas pokazil nejaký nervný cyklista, ktorý nemohol alebo prechádzal pomedzi dav s veľkými problémami a samozrejme to by nebol človek, keby nemal okolo toho komentáre. A vtedy som si uvedomil, že koľko je medzi nami takých, čo im je takáto akcia na príťaž, vadí im to alebo sa tešia z toho, že tú opachu rozpália a dajú preč, aby tam bolo niečo nové. Je škoda, že sa takýto ľudia nezastavili, neopýtali sa, čo sa tu deje a nezistili, že je to posledná rozlúčka. Je veľká škoda, že takéto rozlúčky neboli aj s inými technickými pamiatkami v Bratislave. Ale som rád a som šťastný, že som tam mohol byť. A čo taký frflajúci nešťastník čo sme mu tam zavadzali? Nuž, takého človeka úprimne ľutujem, pretože nemá vzťah k mestu a preto pre mňa taký človek Bratislavčan nikdy nebude aj keď sa tu príkladne narodil. Možno zajtra zas bude frflať alebo počas nasledujúcich dní, že sa už cez most nedostane. A možno mu až potom bude tento dedko chýbať. Vydržal s nami, prežil zánik a znovuzrodenie a teraz mu dávame posledné zbohom.Takže Vážený Starý most. Pamätám si na teba ešte z čias, keď cez teba stúpali nákladné vlaky z Bratislava-Nivy a pokračovali cez teba do Petržalky, pamätám si na teba, keď sa cez teba tlačili plné Ikarusy linky číslo 28 do Ovsišťa a budem na teba spomínať stále. Ďakujeme ti, že si nám poslúžil a pozdrav v tom technickom nebi ostatné pamiatky a odkáž im, že je nám to nesmierne ľúto, že sme sa nerozlúčili s nimi tak ako stebou.

ZBOHOM!

1

Dobové uniformy

2

ľudia sa začali zhromažďovať

3

4

5

8

Séria fotiek z výstavy priamo pri moste12

Príprava na živú reťaz, bolo chladno :)

13

Zbytky štreky cez starý most, pohľad smerom k starému mestu, kde trať pokračovala k Bratislava- Nivy. Drážny telefón prežil :)

23

24

Dobrú noc Bratislava

A na záver posledné foto..

13

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?