Ako som dal zbohom Starému mostu

Autor: Radovan Bajer | 8.11.2013 o 18:22 | (upravené 8.11.2013 o 21:20) Karma článku: 14,50 | Prečítané:  4909x

Starý most (pôvodne: Most Františka Jozefa, Franz-Josef-Brücke, Ferencz József-híd, po prvej svetovej vojne Štefánikov most, po druhej svetovej vojne Most Červenej armády) je najstarší (ešte stojaci) most cez Dunaj v Bratislave. Most bol postavený v rokoch 1889 – 1890 a bol pomenovaný po vtedajšom rakúskom cisárovi, uhorskom kráľovi, etc. Františkovi Jozefovi I., ktorý sa slávnostného otvorenia osobne zúčastnil. Išlo o kombinovaný most pre cestnú, železničnú a pešiu dopravu. Pred oslobodením mesta koncom druhej svetovej vojny (3. apríla 1945) bola ustupujúcou nemeckou armádou oceľová časť zničená a jeden pilier bol poškodený. Po obsadení  Bratislavy sovietskymi vojskami postavila Červená armáda a jej nemeckí vojnoví zajatci dnešný most. Hoci bol vtedy zamýšľaný ako dočasné riešenie, používa sa tento most dodnes.

Starý mostStarý mostSme.sk

Toľko na úvod, ktorý bol citovaný z dejín tohto krásavca. Dnes, 8.11.2013, krásny jesenný večer sme dali tomuto mostu posledné zbohom a pretože som industriálny fanatik a človek, čo má rád staré, nesmel som na tejto akcií chýbať. Akcia začala okolo 16tej a zišla sa na moje počudovanie väčšia skupina ľudí. Zraz bol pri Mýtnom domčeku, kde je dnes reštaurácia. Hrala kapela, dobové kostými a historické fotografie. Atmosféru občas pokazil nejaký nervný cyklista, ktorý nemohol alebo prechádzal pomedzi dav s veľkými problémami a samozrejme to by nebol človek, keby nemal okolo toho komentáre. A vtedy som si uvedomil, že koľko je medzi nami takých, čo im je takáto akcia na príťaž, vadí im to alebo sa tešia z toho, že tú opachu rozpália a dajú preč, aby tam bolo niečo nové. Je škoda, že sa takýto ľudia nezastavili, neopýtali sa, čo sa tu deje a nezistili, že je to posledná rozlúčka. Je veľká škoda, že takéto rozlúčky neboli aj s inými technickými pamiatkami v Bratislave. Ale som rád a som šťastný, že som tam mohol byť. A čo taký frflajúci nešťastník čo sme mu tam zavadzali? Nuž, takého človeka úprimne ľutujem, pretože nemá vzťah k mestu a preto pre mňa taký človek Bratislavčan nikdy nebude aj keď sa tu príkladne narodil. Možno zajtra zas bude frflať alebo počas nasledujúcich dní, že sa už cez most nedostane. A možno mu až potom bude tento dedko chýbať. Vydržal s nami, prežil zánik a znovuzrodenie a teraz mu dávame posledné zbohom.Takže Vážený Starý most. Pamätám si na teba ešte z čias, keď cez teba stúpali nákladné vlaky z Bratislava-Nivy a pokračovali cez teba do Petržalky, pamätám si na teba, keď sa cez teba tlačili plné Ikarusy linky číslo 28 do Ovsišťa a budem na teba spomínať stále. Ďakujeme ti, že si nám poslúžil a pozdrav v tom technickom nebi ostatné pamiatky a odkáž im, že je nám to nesmierne ľúto, že sme sa nerozlúčili s nimi tak ako stebou.

ZBOHOM!

1

Dobové uniformy

2

ľudia sa začali zhromažďovať

3

4

5

8

Séria fotiek z výstavy priamo pri moste12

Príprava na živú reťaz, bolo chladno :)

13

Zbytky štreky cez starý most, pohľad smerom k starému mestu, kde trať pokračovala k Bratislava- Nivy. Drážny telefón prežil :)

23

24

Dobrú noc Bratislava

A na záver posledné foto..

13

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?