Dnešné túlanie pri Dimitrovke a okolí

Autor: Radovan Bajer | 10.11.2013 o 16:35 | (upravené 10.11.2013 o 18:00) Karma článku: 8,70 | Prečítané:  1270x

Nedeľa. Niekto ju trávi v nákupnom centre, iný pri telke, ďaší zas oslavujú volebné úspechy alebo zapíjajú žiaľ z prehry. Ale niektorí z nás vybehli do prírody, do mesta alebo len tak niekam von. Tento čas som využil aj ja a rozhodol som sa s Vami podeliť o pár fotiek z prechádzky okolo Dimitrovky, Žabieho Majera a Predmestia.

Celá trasa začína pri ceste na Žabí Majer, mimobratislavskí obyvateľia to asi nepoznajú, ale jedná sa v podstate o perifériu, kde už bol relativne cítiť zápach Sirouhlíka a Sirovodíka z Dimitrovky. Tu začínajú moje kroky, aby som ulovil širokorozchodné cisterny previazané na náš rozchod, z ktorých sa vyčerpáva Sirouhlík pre 5 cech na výrobu Sulfenaxu. Jediná časť závodu, ktorá ešte funguje. Vďaka bohu.

Sulfenax

Keď sa podarí odchytiť široké cisterny z Ruska alebo Ukrajiny, hneď to dávam kamarátom na modelársky web :)

Sulfenax2

Potrubie pokračuje ďalej k výrobni.

Moja cesta pokračuje ďalej, prechádzam okolo bytov pri Žabom Majeri tesne za plotom sa nachádza areál Dimitrovky :) Asi parádne bývanie, ale má to svoju atmosféru. Kamaráti zo železničiarskej branže, ktorí pochádzajú zo severných Čiech, kde sa nachádzajú povrchové doly by určite vítali túto fotku, ktorá zachytáva trať Ba Vinohrady - Ba Vajnory. Ale v pozadí stĺp veľmi vysokého napätia, torzá stĺpov trakčného vedenia nás presúvajú stovky kilometrov na západ k Sokolovskej uhoľnej a ich vlečkám povrchových dolov :)

Sokolovsko

Pokračujem ďalej, popri ceste smerom k Vinohradom, na ľavo je plot Dimitrovky a predomnou sa črtá starý dom, ktorý zrejme patrí železniciam, ale jeho ruiny vypadajú ako dom duchov. V našom prípade asi bezdomovcov.

Dom Duchov

Aj takéto skládky sa bohužiaľ nachádzajú na území mesta a nik kompetentný to nerieši. Bohužiaľ.

Prechádzam okolo záhradkráskej oblasti a vraciam sa naspäť k stanici Bratislava Predmestie. Pár záberov na trať. Úplne vľavo sa odbáča k Odbočke Vinohrady, stredná pokračuje tiež k Odbočke Vinohrady a krajná vpravo smerom k Odbočke Močiar.

Močiar

Podjazd pod trať smerujúcu k stanici Vinohrady. Tie čierne sadze sú z éry, keď sa tam rútili parné lokomotívy.

Predmestie

Predmestie2

Na moje počudovanie nastal čulý ruch a začala sa obnova železničnej stanice Bratislava Predmestie, pred tým Bratislava Dynamitka.

Predmestie3

Predmestie4

A jedno video

Popri stanici Predmestie vedú aj koľaje Dimitrovky. Samozrejme sú ešte z času na čas využívané. Smer hlavný závod, návesť posun zakázaný.

Dimitrovka

Predmestie sa vyznačovalo svojou nákladnou vyťažiteľnosťou. Stávali tu cisterny pre Dimitrovku a Palmu Bratislava. Keďže oba závody podľahli biznismanom, ktorých cieľom je všetko rozpredať a zničiť, stanica ostala prázdna a smutná.

Dve návestidlá vlečky Dimitrovky, súbežne vedúce pri koľajách stanice Bratislava Predmestie. Palma už skončila :(

Drážny telefón pri zoraďovacích návestidlách pre Dimitrovku

Vraciam sa po ulici Odbojárov

Pozor

Táto tabuľa je ako pamätník bývalej prevádzky 5 cechu, ktorý už neexistuje. Tento symbol dopĺňajú aj zábery z ruín 5 cechu.

Tu stávali cisterny so Sirouhlíkom pre bývalý 5 cech. (Výroba Sulfenaxu, tož vysoko nebezpečnej prevádzky) Závod stál pri násype trate Ba Nové Mesto -  Ba Hlavná stanica.

Ešte pár dní do zadu tu bolo potrubie. Hrdzavé, ale bolo. Čo sa stalo? Ďalší plán developerov na výstavbu  Lidlu alebo Kauflandu? Dúfam, že nie, pretože toto by ma už položilo.

Ten je zbytok potrubia. Produktovod slúžil pre potreby 5 cechu (bývalého), ktorý bol nahradený novým 5 cechom vo východnej časti závodu. Babiš to nestohol alebo nemohol predať. Je to jeho zlaté vajce.

A na záver pár takých pokusov o umelecké foto. To nie je trať niekde v lese. Je to vlečka Dimitrovky smer závod Mieru, kde sa vyrábala viskóza a to bol zdroj neskutočného smradu Sirouhlíka. Pre mňa vôňa  :)

Ak niekto chce foto z priemyslu, kľudne píšte na môj email. Rád pošlem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?