Ako podporuje štát absolventov vysokých a stredných škôl?

Autor: Radovan Bajer | 3.3.2014 o 7:57 | (upravené 3.3.2014 o 8:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  320x

Ministerstvo práce tentoraz podľa informácií denníka Pravdy na roky 2014 a 2015 vyčlení z európskych a štátnych peňazí na dotácie 100 miliónov eur na spolu 15-tisíc nových pozícií. Veková hranica na získanie dotácie sa zníži z 29 rokov na 25 rokov. Príspevok od štátu na úhradu mzdových nákladov bude naďalej maximálne 456,57 eura mesačne počas jedného roka. Zvyšného pol roka bude musieť celú mzdu uhrádzať zamestnávateľ. Dotácie čelia kritike časti ekonómov, že firmy môžu pracovníka následne prepustiť. Politici však tvrdia, že vďaka podpore sa môžu hospodárstva po kríze rýchlejšie obnoviť.  

Úvod je predstava a aká je realita?

Ekonómovia mali pravdu ohľadne udržateľnosti pracovného miesta. Toto je príbeh, ktorý sa odohráva v malom mestečku. Kde to neprezradím, veď pomsta je vlastnosť, ktorá sa na Slovensku nesie ako žena náušnice. Úrady práce zamestnávajú zvyčajne absolventov vysokých škôl na tzv. absolventskej praxi. Ak ide karta mladému človeku, tak sa zamestná sám, ak nie, tak vydrží na úrade maximálne 6 mesiacov po 120 Eur mesačne a následne dostane padáka, aby uvoľnil miesto iným.

Bohužiaľ na Slovensku štátny ekonómovia a úrady práce na čele s človekom, ktorý neverí bankám a nosí vo vačku tisíce Eur v hotovosti tvrdí, že práce je viac než dosť a nezamestnanosť klesá. V prípade, že je to moc okaté, príde informácia, že mladí absolventi sú prekvalifikovaný.

Bol raz jeden nápad, budeme podporovať zamestnávateľov a budeme im dávať peniažky, aby mladých zamestnali a znížime tak % nezamestnaných, aby sme mali krásne štatistiky.

Aká je skutočnosť? Príde pán podnikateľ, jedna drobnosť tu, druhá drobnosť tam, kamarátske úsmevy na úrade práce a umelé potľapkanie po pleci určitým úradníkom. Tykanie na mieste. To, že tento pán podnikateľ príde na luxusnom aute je jedna strana mince, to že má honosnú vilu a iné veci, o ktorých sa mladému človeku ani len nesníva, pretože ho ťaží kríž s otázkou ako vyžijem tu na Slovensku, je druhá strana mince. Pán podnikateľ dostane od štátu 300 Eur. Zamestná absolventa. Ten chudák maká, lenže a teraz pozor, od pána podnikateľa dostane na ruku 270 Eur v čistom! 352,00 eura je minimálna mzda! Áno, realita. A čo sa stane, keď nedostane od Richtera 300 Eur? Absolvent končí na úrade práce ako špinavá handra, ktorú si prehadzujú, pokým nedostane svojich 300Eur. A čo sa stane po pol roku?

Mladý človek končí v evidencií, pretože pán podnikateľ nemá záujem zamestnávať nového človeka na dobu neurčitú. Veď sú tu ďalší absolventi, tak prečo nezobrať nového človeka, dajú mi 300Eur, vyťažím z neho čo najviac (otrocká práca) a vyhodím ho.

Ak sa má takto zlepšovať ekonomická situácia, ak sa má takto dávať šanca mladému človeku plného snov o vlastnom bývaní a krásnom živote... tak je to celé zle. A čo je horšie, že síce si do životopisu dotyčný dopíše prax, ale naše HR lady nepochopia slovo absolventská prax a dočasne. Oni takého berú ako človeka, ktorý je nespokojný a zaradia ho ako rizikového pre možnú fluktuáciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?