Dnes som bol pozrieť v Inchebe na veľtrhu práce

Autor: Radovan Bajer | 5.3.2014 o 20:00 | (upravené 5.3.2014 o 20:50) Karma článku: 11,98 | Prečítané:  539x

Dnes a zajtra prebehla/prebieha akcia, ktorú vítajú viacerí absolventi a uchádzači o zamestnanie. Áno hovorím o profesiadays. V televíznych novinách na Markíze prebehla táto informácia v podobe spotu, ktorý mal dve časti. V prvej hovoril 58 ročný pán a v druhej časti bolo spomenuté, že mladý človek si myslí, že prácu nájde do mesiaca. Nedalo mi to a išiel som sa pozrieť osobne. Vzhľadom na fakt, že sa snažím pomáhať ľuďom, zahral som sa na záujemcu o prácu, aby som zistil, ako to v skutočnosti s prácou je. A verte, že som bol sklamaný.

Na začiatok chcem povedať, že všetci, čo si prácu na veľtrhu našli, tak im úprimne blahoželám, aj keď si myslím, že rozdiel medzi hľadaním práce cez internet a profesiadays nie je skoro žiaden. Akurát si nájdete firmy, ktoré Vás nenapadlo osloviť cez internet a email.

Keď neviete jazyk, tak sa tam neoplatí ísť. Áno, bohužiaľ to musím konštatovať, že bez jazyka ste ako bez duše. Pretĺkate sa životom a premýšlate, čo bude ďalej. Je moderná doba a Slovensko sa otvára všetkým, lenže nám chýba tak troška patriotizmus. Nemca anglicky nenaučíte, Maďar si tiež pýta tlmočníka. Španiel a cudzí jazyk? Len na Slovensku sa akosi pcháme do zadnej časti tela zahraničným firmám a namiesto toho, aby sa cudzinec naučil jazyk, tak sa Slovák musí prispôsobiť. Koľko krát vieš jazyk, toľko krát si človekom. A minister Čaplovič chce rušiť povinnú angličtinu a iné jazyky. Lenže je to chyba! Ten kto vie anglicky má smolu. Už je treba vedieť minimálne dva. Anglicky a Nemecky, ale keď viete čínsky, hebrejsky, fínsky, rumunsky, taliansky v kombinácií s francúzštinou a mongolsky, je to pravé orechové. Keď sa niekto venuje čisto Angličtine a obetuje financie a čas, aby bol v kategórií B2 alebo C1, tak má smolu.

A keďže prídete k stánku VW Slovakia a viete len anglicky, tak samozrejme si vezmite zo slušnosti lízatko a poďakujte. Vy neviete Nemecky? To čo ste za človeka..... No celé zle... Ak chcete dobre vedieť jazyk, tak musíte okrem investícií do toho vraziť aj čas. Niekto povie, že sa za rok naučil dobre jazyk? Pardon. Ale potom vďaka takýmto samoukom majú ľudia, čo naozaj vedia jazyk len problémy na pohovore, pretože po samozvaných native speakeroch už firmy neveria nikomu a chcú certifikáty. Viem, že je dobré veriť si, ale až takto nie.

Chcem spätnú väzbu! Stalo sa Vám, že ste boli na výberku a nedali Vám vedieť? Dobrá firma zakladá aj na komunikácií a keď Vám pošle zamietavú odpoveď nevadí. Dá Vám na javo to, že ste pre ňu človek, že jej je to ľúto, ale ozve sa. Na veľtrhu som videl stánky, kde známe nemenované personálne agentúry brali životopis za životopisom a sľubovali mladým ľuďom modré z neba. Rozboril by žasol. Ale koľkým sa takéto agentúry ozvú nazad? Viete, pripadal som si tam ako vo filme Schindlerov zoznam. Keby tie personalistky povedali, plazte sa po tom koberci, tak sa tam bude polovica ľudí plaziť. Za 300 Eur v čistom. Nevadí, že som Ing. alebo Mgr. 300 stačí a keď chcete, bozkám aj Váš ctený.....

Takže pán, čo mal 58 rokov a pánko v obleku prial veľa šťastia, tak to myslel ironicky. Na Slovensku je to tak. A nájsť si prácu za mesiac? Ešte sa nechytili všetci absolventi z rokov 2012/2013 a už je tu čoskoro nový nábor a horšie možnosti nájsť si prácu. A preto sa latka náročnosti najlepší z najlepších posunie ešte vyššie. Už nebude stačiť C2 z Aj, červený diplom a erasmus. Prax minimálne 10 rokov, ale mať 25 rokov maximálne, vedieť lapónsky, mozambicky a jazykom kmeňa z Marakešu podmienkou. Máte pocit, že si robím srandu? Nie. Mám slzy v očiach.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?