Načo je na Slovensku ministerstvo kultúry a kde sú pamiatkári?

Autor: Radovan Bajer | 1.7.2014 o 14:40 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  301x

Po dlhej odmlke som nazad. Ani som nebol chorý, ani som nebol vycestovaní, ale akosi sa nedá o čom písať. Človek je znechutený. Postrehol som informáciu od kolegov aktivistov ohľadne Bratislavy a skvostu akým je smaltovňa. Troška odcitujem zo známej stránky http://kotp.railnet.sk    

"Neďaleko petržalskej železničnej stanice sa sformovalo viacero priemyselných podnikov. Pri hraniciach s rakúskou obcou Kittsee stála Durvayova tehelňa, v blízkosti stanice na Kopčianskej ulici Lewyho továreň na hnacie rememe z prírodných, najmä ľanových materiálov, oproti stanici továreň Avenarius, ktorá vyrábala chemické produkty, neďaleko smaltovňa P. Westena a gumáreň Matador. Najrozsiahlejšie zachované stavby z obdobia spred 1. svetovej vojny sú zo smaltovne a gumárne Matador. Továreň Petra Westena na smaltované nádoby oficiálne vznikla 1. augusta 1899 v Petržalke, neskôr prešla do rúk nových akcionárov s veľkou podporou uhorskej vlády v roku 1907, kedy sa jej názov zmenil na „Westa“ (neskôr písaná aj s jednoduchým V). Prvú továreň založil rakúsky podnikateľ Peter Westen, ktorá mala dve výrobne. Dokladuje to aj historická pohľadnica z roku 1902, ktorá zachytáva v hornej časti výrobňu I. (Werk I.) a vo svojej spodnej časti výrobňu II. (Werk II.) pri Kopčianskej ulici aj s vilou riaditeľa. Tieto objekty, s výnimkou vily riaditeľa, zanikli, či už pri požiari továrne začiatkom storočia, alebo pre modernizáciu výrobného procesu. Nové, kvalitnejšie,  objekty boli vystavané do roku 1911. V roku 1946 sa továreň začlenila do závodu Matador. Niektoré stavby v roku 2008 MČ Petržalka vyhlásila za svoje pamätihodnosti."

SmaltovňaSmaltovňa (http://kotp.railnet.sk/wp-content/uploads/2013/07/matador_-_smaltovna_700px.jpg)

A čo sa stalo? Náš pán minister kultúry, MINISTER inštitúcie, ktorá má chrániť takéto skvosty rozhodne o tom, aby padol za obeť developerom? Pán Maďarič, pýtam sa Vás ako predseda OZ, ktoré chráni technické pamiatky, nemáte v sebe kúska hanby? Do kedy budeme svedkami barbarstva? Do kedy budeme trpieť Damoklov meč developerov? V Kablo Bratislava stála krásna kotolňa z 19 storočia.. Kam sa podela? Čo sa stane s teplárňou Čulenova? Tiež sa stratí záhadným spôsobom s tichým súhlasom Vás na ministerstve? Akú úlohu zohráva ministerstvo kultúry? Žiadnu. A píšem to otvorene, že by som Vás vyhodil na dlažbu a všetkým pred tým, než sa pôjdete prihlásiť na úrad práce, by som navliekol monterky a pekne by ste všetko, čo bolo zničené na novo za Vaše peniaze nechal postaviť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?