Personálka sem personálka tam, bacha! Už sa na teba dlhšie pozerám!

Autor: Radovan Bajer | 11.9.2014 o 9:58 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  349x

Kde bolo, tam bolo, kde sa nezamestnanosť sype a protekcie vládnu v pracovnom trhu, boli personálne agentúry. Spomínate si dávnejšie, ako som opisoval ich zaujímavé metódy? Skončila uhorková sezóna a to je štart pre novú prácu, nové pracovné prostredie, silnú vôľu si nájsť nové zázemie. Áno, ale nie cez personálne agentúry!

 

Prečo som opäť otvoril túto tému? Odpoveď je viac než jasná. Blízke okolie sa na mňa obracia nie ako na človeka, ale niekoho, kto by mohol otvoriť oči mladým ľuďom a firmám a ukázať im, na čo vlastne personálna agentúra je a čo je ich výsledkom. Keby bolo všetko ideálne, personálna agentúra nájde pre firmu človeka, dobrého človeka, machra za ktorého sa zaručí a zamestnávateľ bude spokojný. Prvým problémom je fakt, že v dnešnej dobe sa nové, ale aj veľké firmy nechcú zaujímať moc náborom a za určitý balík financií si na to zaobstarajú niekoho, kto tú špinavú prácu pohovorov a odmietnutí za nich spraví. Nie, že by nemali na to kapacity, ono nájsť dobrého personalistu je ako nájsť ložisko plynu a ropy v dnešnej dobe, keď sú už 2/3 zásob vyťažené. A to je signál pre agentúry, halóóó, sme tu pre Vás. A tak ako je x,y realitných maklérov, s ktorými sú potom problémy, tak je aj x,y agentúr. Ale najhoršie na tom je fakt, že tie najsilnejšie z nich sú práve tie, o ktoré by som si ako majiteľ firmy nie len, že nepožiadal o nového zamestnanca, ale zrejme by som odporučil všetkým čo tam pracujú, aby išli na psychologické vyšetrenie, spravili si kurzy jazyka a psychológie.

Predával som zmrzlinu v USA a čistil topánky v Londýne...Som egoistická namyslená osoba, ktorá sa drží pravidla, že ja som bol/a v zahraničí a ja som tzv. cool. Ak si toto myslíte, spĺňate jednu z mnohých kategórií stať sa jedným z členov personálnej agentúry, ktorý budú hľadať zvárača teplovodného potrubia s 3 stupňom vysokej školy za čistú mzdu 350 Eur mesačne.

Návšteva personálky, je ako ísť na testy HIV a preto Vám poradím, na čo sa pripraviť:

  1. Dajte si Lexaurin alebo iné psychofarmakum. Keď vstúpite do ich prostredia oblečený/á slušne a reprezentatívne, ostanete v šoku, pretože to očakávate aj od nich. Nie. Privítajú Vás pofajčievajúce HR lady pred vchodom, ktoré sú oblečené ako ľahké dámy. Pomyslíte si, celé zle a bude horšie, pretože jednou z nich budete robiť pohovor.
  2. Ste nula! S týmto choďte rovno na pohovor, pretože je lepšie si to myslieť a byť na to pripravený, než tam ísť s vedomím, že ste niečo dosiahli v živote a to, že ste nula Vám povedia oni.
  3. Viem anglicky, nemecky úroveň aspoň B2, veď mám certifikát! Naozaj? Keď si toto myslíte, tak máte smolu a ste asi v úrovni A1 alebo A2, pretože Vás budú skúšať jazykovo zdatné odborníčky, ktoré umývali v USA hrnce alebo čapovali limonádu na pláži. Samozrejme sa nechcem nikoho dotknúť, ale toto je realita vážení uchádzači o zamestnanie. Tak ako veľa firiem zamestná Španiela, Inda a iných, ktorí v domovskej krajine čistili topánky, alebo sa neuchytili a išli na Slovensko, kde z nich spravili okamžite manažérov a Slovák si môže ísť hodiť na firemné WC slučku s dvoma titulmi, tak podobne to funguje aj tu.
  4. Aká je moja silná a slabá stránka? Ťažké otázky, ktoré majú spraviť pre personalistu psychologický obraz o vašej osobnosti. Sú dva problémy, prvý je to, že ani personalista toto nevie povedať o sebe a druhý je to, že keď si niekto prečíta knihu o psychológií, tak z neho psychológ nie je.
  5. Nestresujte sa! Buďte rozvážny a ich rady berte s rezervou. Tak či tak skončíte u prvého lektora anglického jazyka, ktorý povie úplne niečo iné, čo ste sa dozvedeli z úst renomovaných agentúr.

Čo viac dodať na záver? Aby si firmy našli dobrých ľudí, ktorí budú vedieť človeku nie len poradiť, ale ich aj nasmerovať do budúcna, proste pravých HR pracovníkov, takže aby si robili pohovor oni a neplatili zbytočne peniaze personálke a tá Vám namiesto dobrého zamestnanca dohodí človeka s tetovaním po celom tele a nohavicami spustenými pod zadok a to hľadáte človeka do banky a Vás, uchádzačov o zamestnanie uistiť, že 100 ľudí, 100 názorov. Buďte silný a nenechajte sa rozhádzať len preto, pretože nejaká namyslená dáma nemá svoj deň, lebo sa jej zlomil nechtík.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?